Jak Zezłomować Auto?

Jak Zezłomować Auto?

Kiedy samochód nie nadaje się już do bezpiecznego użytku, chcemy się go pozbyć. Najczęściej dotyczy to aut powypadkowych i zepsutych, których koszt naprawy znacząco przewyższa wartość pojazdu albo samochodów nie nadających się do eksploatacji ze względu na wiek.

Jak Powinno Się Złomować Auto?

Najlepszą opcją jest wtedy zezłomowanie takiego samochodu. Jak zezłomować auto? Istnieje szereg warunków, które trzeba spełnić, aby zrobić to poprawnie. Nie można podejmować się złomowania samemu ani na stacji demontażu, która nie ma odpowiedniego zezwolenia. Nie pomoże również pozostawienie auta na złomowisku. Jesteś właścicielem niesprawnego pojazdu? Dowiedz się, jak zezłomować auto.

Dlaczego Warto Złomować

Zacznijmy jednak od tego, dlaczego lepiej jest oddać niesprawny samochód do zezłomowania niż go sprzedawać lub pozostawić samemu sobie. Jest wiele ogłoszeń oferujących skup uszkodzonych lub starych aut. Problemem są jednak intencje potencjalnego nabywcy. Sprzedaż wymaga zgłoszenia w odpowiednim wydziale komunikacji w terminie do 30 dni od tego faktu. A co jeśli jednak tego nie zrobimy? Nabywca naszego uszkodzonego pojazdu może wcale nie chcieć być jego właścicielem. Często zdarza się, że skup takich aut ma na celu rozbiórkę na części przeznaczone na handel. W Polsce taka sytuacja jest nielegalna i jeśli nie zgłosimy sprzedaży, a nowy właściciel nie przerejestruje pojazdu na siebie, to my będziemy ponosić za to odpowiedzialność karną i finansową. Ponadto, nigdy nie wiemy, do jakich celów ktoś wykorzysta taki samochód – nie zawsze mogą być to cele zgodne z prawem. Z kolei pozostawienie niesprawnego auta po prostu na parkingu czy w garażu jest nieopłacalne finansowo. Zarejestrowany pojazd wciąż wymaga uiszczania opłat OC, nawet kiedy nim nie jeździmy, a za niepłacenie ubezpieczenia grożą wysokie kary. Skoro już wiemy, dlaczego warto to zrobić, przejdźmy do tego, jak zezłomować auto.

Jak Zezłomować Auto - Legalne Procedury

Legalnie auto zezłomować można tylko na stacji demontażu posiadającej odpowiednie zezwolenie wojewody. Jedynie takie przedsiębiorstwa mogą zgodnie z prawem dokonywać demontażu pozwalającego na późniejsze wyrejestrowanie pojazdu. Samodzielny demontaż lub porzucenie niesprawnego samochodu na złomowisku jest nielegalne! Pracownicy stacji demontażu mają odpowiednie uprawnienia i wiedzą jak zezłomować auto, aby móc je legalnie wykreślić z systemu ewidencji pojazdów. Złomowanie możemy najogólniej podzielić na trzy etapy:

  1. Dowóz samochodu do stacji demontażu pojazdów (na własną rękę lub korzystając z usługi odbioru i dowozu auta do kasacji, którą wiele ze stacji oferuje)
  2. Oddanie auta do kasacji – przedstawienie wszystkich niezbędnych dokumentów
  3. Odebranie zaświadczenia o zezłomowaniu i dostarczenie go wraz ze wnioskiem do wydziału komunikacji, aby wyrejestrować samochód.

Jak Zezłomować Auto? Komplet Dokumentów

Żeby zezłomować auto i uzyskać zaświadczenie o zezłomowaniu, należy mieć ze sobą komplet dokumentów. Potrzebny będzie:

  • dowód osobisty właściciela pojazdu
  • dowód rejestracyjny samochodu i kartę pojazdu (jeżeli była wydana).
  • widoczny na pojeździe i czytelny numer VIN lub numer ramy, nadwozia lub podwozia.
  • jeżeli działamy jako pełnomocnik właściciela albo jeden ze współwłaścicieli, musimy mieć przy sobie stosowne upoważnienie.
  • jeżeli złomowane auto jest na firmę – wpis do ewidencji działalności gospodarczej i odpowiednie upoważnienie do zezłomowania pojazdu dla osoby wyrejestrowującej pojazd w imieniu podmiotu gospodarczego.

Ponadto, auto musi być kompletne. Waga, nie może być mniejsza niż 90% masy własnej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym – w innym przypadku za złomowanie naliczane są dodatkowe opłaty. Skoro wiesz już, jak zezłomować auto, pozostaje pytanie – co dalej? Po otrzymaniu zaświadczenia o zezłomowaniu, złóż w odpowiednim urzędzie wniosek o wyrejestrowanie samochodu, czekaj na rozpatrzenie i gotowe!

jak zezłomowac auto

Holdmar - Złomowanie Pojazdów

Zadajesz sobie pytanie, jak zezłomować auto? Chcesz zrobić to zgodnie z prawem i bezpiecznie? Skontaktuj się z nami! Holdmar to legalna stacja demontażu pojazdów. Posiadamy odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje, aby szybko i bezpiecznie dla środowiska zezłomować twoje niesprawne auto. Wydajemy zaświadczenia niezbędne do wyrejestrowania pojazdu, oferujemy także odbiór aut do kasacji.